İstanbul Karoser İmalatı
İstanbul Karoser İmalatı

İstanbul Karoser İmalatı

 

İstanbul Karoser Nedir?

 

 

 


Karoser, Motorlu kara vasıtalarının, yolcu ve yükleri taşıyan kısmına verilen addır. Ön çamurluk, motor kapağı ve ön ızgara, karoserden değildir. Karoser, otomobilin satışında rol oynayan en önemli faktördür.

 

 

 

 

Otomobil karoserleri, önce çeşitli parçalar halinde imal edilir, pres ile şekil verilir. Daha sonra bu çeşitli parçalar kaynak yolu ile birleştirilir. Böylece ortaya çıkan karoser, paslarından temizlenir ve boyanır. Üst ve arka kısım mekanik bir tabanca ile, diğer kısımlar ise el tabancası ile boyanır. Karoser, seri üretim bandında bir fırından geçirilerek, boyanın kuruması çabuklaştırılır.

 

 

 

 

Bir sonraki kademede koltuklar ve iç aksesuar ilave edilir. Tamamlanan karoser, şasi üzerine oturtulur. Sürtünmeyi önlemek için karoser ile şasi arasına lastik çantalar yerleştirilir. Bu tarz imalatta bir karoser, değişik şasilere monte edilebilir. Diğer bir tarz ise, karoser ile şasinin yekpare gövde halinde beraber imalidir. Bu metodda ağırlık azalmaktadır. Ayrıca bir bütün olarak mukavemet arttığından, kazalara karşı daha emniyetlidir. Buna karşılık rezonansa meyli daha fazla ve titreşimler fark edilecek seviyededir. Bundan başka bir karoserin birden fazla şasi ile kullanılabilme imkanı bulunmamaktadır.

 

 

 

 

 

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014